Úvodní stránka Tipy a rady Výměna brzdových desek a kotouče u Škody Octavie I

Výměna brzdových desek a kotouče u Škody Octavie I

Každý manuálně zručný motorista by měl být schopen si na svém autě vyměnit brzdové desky a kotouče. K výměně je potřeba pouze gola, šroubováky, drátěný kartáč, kladivo a vhodný je i přípravek na vtlačení brzdového válečku do třmenu. Tento přípravek si můžete vyrobit sami nebo ho zakoupit v sadě.

A jak na to?

Po odmontování kola je nutné sundat i brzdový třmen, který je uchycen dvěma šrouby. Jakmile máme brzdový třmen dole, „vycvakneme“ staré desky, odpojíme snímač opotřebení, pokud ho brzdová deska má, a brzdový váleček pomocí přípravku vtlačíme do třmenu. Než nasadíme brzdové desky, vše očistíme, odmastíme (můžete použít i čistič brzd) a následně namažeme měděnou vazelínou. Až desky nasadíme, je potřeba ještě zapojit snímač opotřebení desek.

Nyní můžeme sundat brzdový kotouč, který je zajištěný k náboji kola jedním šroubem. Po jeho odmontování se nám objeví tzv. náboj kola. Ten vizuálně překontrolujeme a očistíme drátěným kartáčem. Za nábojem kola se nachází tzv. ABS kroužek s čidlem, u kterého je dobré provést kontrolu. V případě, že je kroužek poškozen, provedeme výměnu, neboť systém ABS by nemusel správně pracovat.   

Je-li vše v pořádku a očištěné, můžeme nasadit brzdový kotouč, který zajistíme pojistným šroubem. Jako poslední krok nasadíme brzdový třmen, desky musí správně sedět na brzdovou plochu kotouče. Pokud tomu tak můžeme lehce poklepat na třmen, ideálně gumovým kladivem. Jakmile docílíme správné polohy, tak stačí již jen utáhnout dva šrouby a máme hotovo.

Pro lepší představu ještě připojujeme krátké video, které by vám mělo pomoci při výměně. 

 


Copyright © 2019 CGA autodíly s.r.o., Created by Beneš & Michl